تبلیغات
کارآفرین برتر - پول بقا

پول بقا

جمعه 1 بهمن 1389 02:16 ب.ظ

نویسنده : حق نگر
 survive moneyو یا آن چیزی که من آن را به پول بقا ترجمه می کنم مفهومی کلیدی در کارآفرینی است. به زبان بسیار ساده پول بقا یعنی مقدار پولی که شما از جیب می گذارید برای یک استارتاپ و باهاش زندگی می کنید تا ته بکشه. مثلا فرض کنید شما 20 میلیون تومان پس انداز کرده اید. حال می خواهید شرکتی بزنید و می دانید شرکتها حالا حالاها سود دهی نخواهد داشت و باید از پس اندازتان بخورید. پس این 20 میلیون تومان میشود پول بقای شما اما برای چه مدت؟

متاسفانه بسیاری از کارآفرینها در محاسبه میزان زمانی که می توانند با پول پس اندازشون دوام بیارند اشتباه می کنند و یا اصلا بلد نیستند و اکثریت زودتر از آنچه که تخمین می زنند کف گیرشان ته دیگ می خوره. شرکت نوپا یه سری هزینه های قانونی، لوازم اداری و دفتری و یا پول برای انجام رساندن یک پروژه و یا تولید یک کالا داره. مثلا فرض کنید یک وب سایت می خواهید طراحی کنید. شما باید بتونید تخمین خوبی بزنید که چقدر از میزان پس اندازتون برای این هزینه ها خواهد رفت. مثلا اگر فکر کنید پیش خودتون 10 میلیون تومان از پول رو برای راه اندازی شرکت و سایر هزینه ها می گذارم و 10 میلیون هم برای خورد و خوراک و خرج ماهانتون. چون خودتون رو هم می شناسید حدس می زنید که ماهی یک میلیون خرج دارید در نتیجه تا 10 ماه می تونید دووم بیارید؛ بعدش محاسبه کردید که راه اندازی وب سایت و پروژه شما و گرفتن مشتری و غیرو چیزی حدود 6 ماه طول می کشه و حساب کردید که مثلا از ماه نهم به سود آوری می رسید. خب تا اینجاش که همه چیز ردیفه.

آقا و یا خانوم کارآفرین قصه، اعصاب محاسبه کردن اینکه واقعا چقدر نیاز داره برای راه اندازی شرکت و هزینه هایش رو نداره. حتی به خودش زحمت نداده که کمی تحقیق و پرس جو راجع به میزان واقعی هزینه ها بکنه. مثلا بپرسه آیا هزینه ثبت یک شرکت 200 تومان هست یا 400 هزار تومان. یه مبلغ یلخی انداخته. کار رسیده به ماه پنجم. طبق محاسبه می بایست یک ماه دیگه کار تموم بشه و پروژه بره به سمت گرفتن مشتری، اما هزینه ها بالاتر از چیزیست که او فکر می کرده و کار هم کند پیش رفته. در ساختار سایت جایی اشتباه رخ داده و برنامه نویس هم حاضر نیست از سهمش بگذره، پس مطالبه پول بیشتری داره برای گسترش و رفع اشکال سایت. کارآفرین مجبور میشه که از سهم خرج ماهانش بزنه. اما کسری زیادتر از چیزیه که فکر می کنه. کارآفرین در انتهای ماه هفتم پولش ته می کشه و دیگه هیچی پول برای ادامه زندگی نداره. فرض کنید کارآفرین متاهل با یک بچه هم هست. این یعنی پول خریدن یک عدد نان هم نداره!

سناریوی دیگه اینه که کارآفرین در تخمین سود دهی کار به اشتباه فکر کنه. دوستان اگر فرض رو بگذاریم بر برنامه نویسی و یا زدن وبسایت و یا تجارت الکترونیک و غیرو برای اینکه به خاک سیاه نشینید، هیچ وقت، تکرار می کنم هیچ وقت زمان سود دهی شرکت رو به زیر یک سال نبرید. یعنی فکر نکنید کمتر از یک سال شرکت به سود دهی می رسه. پول بقاتون رو خوب محاسبه کنید چون وقتی پول ته بکشه، دیگه خیلی دیره که به فکر چاره باشید. در مقالات دیگه در مورد راه های کاهش ریسک استارتاپها خواهم نوشت


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -